Дубівська територіальна громада

Закарпатська область, Тячівський район

26.05.2023 15:53

Безбар'єрність – це про кожного з нас

6470ac9b1cc11__347229422_1507838626654801_7010109461448372496_n.jpg

    Звичайний ранок, звичайний маршрут, звичайні справи, але для багатьох людей вони пов'язані з чисельними перешкодами. У когось немає доступу до інтернету та його можливостей. Хтось не може самостійно спуститися сходами. Не всі можуть влаштувати дитину до дитячого садочка або школи. Багато хто не має автівки. І, звісно, є люди, що попри все бажають отримати гідну роботу, а отримують лише відмови на співбесідах.

    Все це - бар'єри, тобто те, що ускладнює людям доступ до ресурсів та можливостей. Бар'єри фізичні та цифрові, освітні та економічні, соціальні та інформаційні – як показало дослідження, проведене в межах ініціативи першої леді Олени Зеленської, понад 60% опитаних українців наголосили, що у своєму житті стикалися з тими чи іншими бар'єрами.

   Багато хто вважає, що бар'єри стосуються не всього суспільства в цілому, а лише окремих його груп: людей з інвалідністю (58% опитаних), літніх людей у ​​віці 55+ (28%) та решти маломобільних груп населення (27,4%).

   Але насправді кожна людина в ті чи інші періоди свого життя може зіткнутися з бар'єрами. Наприклад, з’являється дитина, а разом із нею – необхідність щодня спускати дитячий візочок з четвертого поверху без ліфта. Проблеми зі здоров’ям, пенсійний вік, складні життєві обставини, навіть банальна травма - і ви вже за бар'єрами.  

   Саме тому зараз активно використовується ще досить нове поняття «маломобільні групи населення», до яких відносяться не лише люди з інвалідністю, а й всі, хто зазнає складнощів у пересуванні, отриманні послуг, необхідної інформації або при орієнтуванні у просторі: батьки з дітьми до 6 років, особи літнього віку, люди, що проходять терапію після захворювань (інсульт, травми та поранення), вагітні жінки, особи, що пересуваються на кріслі колісному та інші. 

   В різні періоди життя та за різних обставин ми всі стаємо маломобільними та потребуємо безбар’єрного середовища.

    Тож нещодавно у Дубівській громаді проведено моніторинг з впровадження безбар’єрності у громадських будівлях. За проведеною роботою визначено, що пандусами облаштовані більшість будівель загальноосвітніх закладів, ЗПФК, будівля КНП «Дубівська лікарня» (тут, до речі, також встановлено кнопку виклику та підйомник), соціальні установи – ЦНАП, відділення Тячівського районного центру зайнятості  населення, відділення Тячівського управління соціального захисту населення. Крім того, наявні пандуси й на деяких будівлях бізнесових структур та аптек.

   Наразі селищна рада розробили Програму заходів з реалізації національної стратегії зі створення безбар’єрного простору громади. Відповідно до якої буде проведено ряд робіт щодо забезпечення безбар’єрного простору у громаді.

   Тож звертаємося до власників бізнесу долучитися до реалізації національної стратегії зі створення безбар’єрного простору громади і подбати про доступність магазинів, кафе та ресторанів для людей з обмеженими можливостями.