03.01.2023 13:40
Топ-20 подій 2022 року у Дубівській громаді
Початок 2022 року не провіщав біди. Хоч з екранів телевізорів та у стрічках новин з’являлася інформація про можливе вторгнення росії на територію України, але у реальність такого сценарію мало хто вірив. Мешканці громади, як і більшість українців, розпочали рік з святкувань – спочатку Нового року, потім відзначили світлі свята – Різдво, Старий Новий рік та Водохреща. І вже вибудовували плани на наступні місяці 2022 року, як раптом почалась війна.
1.
24 лютого, перший день повномасштабного вторгнення росії на територію України, сколихнув усіх. За указом Президента у країні запроваджується з 5:30 24 лютого 2022 року воєнний стан строком на 30 діб. Для жителів громади запам’ятається цей день панікою, ажіотажем у продуктових магазинах та розгубленістю. А з десяток місцевих чоловіків у перші ж дні війни вирішують для себе остаточно, що мають стати на захист України. Одні чоловіки звернулись до Тячівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, дехто прийшов за повістками до селищної ради, а деякі відразу пішли до військових частин, де раніше служили. Були і такі молоді хлопці, що повернулись до України із-за кордону, аби піти на фронт, зокрема, це учасник АТО Іван Бережник, Василь Бойко, який до того не служив в армії. Перші добровольці, що прибули за повісткою до селищної ради, - це Денис Рарич, Олександр Ребар, Юрій Мадар, Михайло Марічак, Ігор Кам'янка, Максим Максимович тощо. На кінець 2022 року у лавах Збройних Сил України воює понад 60 мешканців громади. Ще стільки ж вступили до лав ЗСУ переселенців, сімї яких тимчасово поселилися у Дубівській громаді.
2.
У перший місяць війни мешканці Дубівської громади активізували свої сили та почали волонтерський рух. Місцева влада разом з волонтерами створили пункт прийому та видачі гуманітарної допомоги на базі ЗПФК, який діє і нині. Гуманітарну допомогу почали зносити до пункту як місцеві мешканці, так і колективи закладів. Селищний голова Денис Каганець налагодив співпрацю з благодійними міжнародними організаціями та закордонними партнерами, які доставляли до громади гуманітарну допомогу для ВПО. Активізувався у громаді і рух підтримки військовослужбовців. Колективи закладів громади, пересічні мешканці організовували збір допомоги для захисників, в’язали маскувальні сітки, збирали кошти на обмундирування, закуповували автівки та відправляли їх на фронт. Також МРНЦ передали два вантажні автомобілі, а Калинівський ліцей – шкільний автобус, від громади передано також комп’ютерну техніку, паливо.
Після 24 лютого до населених пунктів громади почали прибувати вимушені переселенці з центральної та східної України, де тривали активні бойові дії. 28 лютого у селищній раді зареєструвалися перші 103 переселенці. Більшість з них були мешканцями Києва, Київської області, Житомирщини, Миколаївщини. У селищній раді було організовано цілодобове чергування працівників. У будь-який час доби ВПО могли звернутися до селищної ради, зареєструватися та отримати довідку про тимчасове проживання. Такі списки переселенців давали змогу вести чисельність ВПО у громаді. За цими довідками вони мали змогу отримати у пункті гуманітарну допомогу – продукти харчування та засоби гігієни, одяг. І лише згодом – 29 березня через інтегровану інформаційну систему «Соціальна громада» почалась реєстрація ВПО. Безкоштовні тимчасові прихистки для вимушених переселенців було відкрито на базі колишнього дитячого відділення КНП «Дубівська лікарня», гуртожитку ЗПФК та Дубівського ДНЗ №2. Люди також заселялися у приватному секторі. Загалом, до кінця 2022 року у громаді проживало понад 1,5 тис. ВПО.
4.
Дубівчани активно працюють і на культурному фронті. Наприкінці березня талановиті дівчата з Дубового створили відеокліп «Війна». Це кавер на пісню «Вона» гурту «Плач Єремії». По-новому зазвучала пісня у виконанні дубівчанок Андріанни Рарич, Юлії Носи та Дарини Арович. Слова до пісня написала викладачка Дубівської ДШМ Андріанна Рарич. І буквально за тиждень цей кліп мав більше 150 тисяч переглядів, його ширять українські музичні канали та на своїх сторінках звичайні українці. А на початок 2023 року він має понад 1,1 млн. переглядів.
5.
На підтримку військових у громаді організовуються концерти, ярмарки, спортивні змагання. Один з таких заходів - благодійний концерт «Україна - це світло» на підтримку ЗСУ було проведено на початку травня за участі народної артистки України Лесі Горової.
6.
18 травня 2022 р. війна забрала життя відважного воїна, люблячого сина, чоловіка, батька, вірного товариша та побратима Василя Скрипника з Красної. Старший солдат, військовослужбовець в/ч А 7089 Василь Скрипник, 11.02.1983 р. н., загинув у боях за Україну на Луганщині.
7.
21 травня у Дубівській громаді відзначили 100-ліття з дня народження лауреата Шевченківської премії, патріарха закарпатської прози, автора сценарію «Тіні забутих предків», відомого земляка Івана Чендея. З цієї нагоди у Дубовому пройшло урочисте зібрання з вітальним концертом від учнів освітніх закладів громади та школи мистецтв. На святкування приїхали й родина ювіляра, члени журі та лауреати Всеукраїнського конкурсу малої прози ім.Івана Чендея. А також 22 травня з нагоди 100-ліття Івана Чендея відбувся благодійний поєдинок на підтримку Збройних сил України, у якому взяли участь місцеві футболісти та зірки української Прем’єр-ліги.
8.
14 червня у Дубівській лікарні презентували роботу нового цифрового рентгенологічного комплексу європейського виробництва, який було придбано за грантові кошти у рамках програми підтримки проєктів безпеки людини «Кусаноне» Посольства Японії в Україні. Реалізувала проєкт Дубівська селищна рада у співпраці з ГО «Простір молоді». Вартість медичного обладнання – 2346000 грн. Оглянути роботу нового обладнання до лікарні завітало керівництво громади та громадськість. Як повідомив селищний голова Денис Каганець, оскільки одним із найважливіших пріоритетів селищної влади є здоров’я мешканців громади, то керівництво громади спрямовує значні зусилля, аби медицина у сільській місцевості покращувалась та розвивалась. А тому проводиться активна робота з залучення донорських та грантових коштів на підтримку медичної галузі. Одним з таких кроків стала участь у програмі безпеки людини «Кусаноне», на конкурс було подано проєкт «Постачання рентгенологічного обладнання в Дубівську лікарню, Закарпатська область» у партнерстві з громадською організацією «Простір молоді».
9.
26 червня у Дубівську громаду надійшла сумна звістка про загибель на Донеччині у російсько-українській війні українського воїна, дубівчанина Івана Миколайовича Бережника, який став на захист України ще у 2014 році. Боєць брав участь у Революції Гідності, був поранений на Майдані, потім добровольцем пішов до Карпатської Січі, служив у Національній Гвардії, у полку спеціального призначення Національної поліції. Був справжнім патріотом, щирим і добродушним товаришем, найдорожчим братом і просто хорошою людиною.
27 липня до Дубового завітав голова благодійної організації PřesHranice z.s Радім Купец. Під час зустрічі з керівництвом громади обговорено шляхи співпраці задля покращення умов проживання внутрішньо переміщених осіб, що тимчасово проживають у закладах громади. З ініціативи селищного голови Дениса Каганця відбулось підписання двох меморандумів: один між селищною радою, НУО «Людина в біді» та благодійною організацією PřesHranice z.s щодо проведення ремонтних робіт у приміщенні колишнього дитячого відділення КНП «Дубівська лікарня», де нині проживають переселенці, та інший - між Закарпатським політехнічним фаховим коледжем, селищною радою, НУО «Людина в біді» та благодійною організацією PřesHranice z.s. щодо ремонту гуртожитку коледжу, де нині проживають переселенці. На кінець 2022 року вже завершено ремонт прихистку на базі лікарні, а також відремонтовано два поверхи – 3 і 4 – у гуртожитку ЗПФК. На черзі ремонт 2 поверху.
11.
28 серпня з нагоди Дня Незалежності України у Дубівській громаді влаштували традиційний масовий велопробіг "Пий буркут – крути педалі" до мінерального джерела у заповідній місцині с. Красна.
А на початку серпня у ліцеях та гімназіях громади облаштовано та відремонтовано укриття, що дало можливість з 1 вересня розпочати навчальний рік у закладах освіти за змішаною формою.
13.
16 жовтня на стадіоні "Карпати" смт Дубове відбулись урочистості з нагоди відзначення 90-ліття з дня народження Дмитра Подольського, видатного дубівчанина, керівника Закарпатського вертолітного виробничого об'єднання. З нагоди свято було проведено традиційний футбольний турнір «Кубок Дмитра Подольського».
14.
На початку жовтня у Дубівській громаді за сприяння селищного голови Дениса Каганця проведено роботи з ремонту комунальних шляхів. За кошти з селищного бюджету заасфальтовано частину шляху по вул. Фізкультурна та вул. І. Чендея у смт Дубове, по вул. Партизанська, вул. Е. Бачинського, вул. Б.Хмельницького, вул. Травнева у с. Калини та частину дороги по вул. Шевченка у с. Красна. Також було відремонтовано обласну дорогу загального користування Колочава-Усть-Чорна-Калини-Бедевля у межах громади.
15.
У жовтні проведено перекриття даху Дубівської гімназії №2. У серпні у філії Калинівського ліцею замінено 16 вікон, а у Калинівському ліцеї – 5 вікон за кошти від ЮНІСЕФ. У будівлі Дубівської гімназії №1 добудовано 4 класні приміщення у межах проєкту з реконструкція будівлі Дубівської гімназії, що розпочався у 2021 році. Їх також облаштовано меблями та навчальним матеріалом.
У жовтні селищна рада виграла проєкт «Покращення умов проживання для внутрішньо переміщених осіб у прихистку на базі гуртожитку Закарпатського політехнічного фахового коледжу» для облаштування у гуртожитку 20 ванних кімнат сантехнікою та душовими кабінками. Проект реалізовано за підтримки Міжнародний Фонд «Відродження» та CARE Deutcshland в рамках Грантової гуманітарної програми «Гуманітарна солідарність».
У зв’язку з тимчасовими відключеннями електроенергії у листопаді у Дубівській громаді було відкрито три Пункти незламності – на базі Дубівської селищної ради та по одному – на базі старостинських округів (адмінбудинків сільських рад) у с. Калини та с. Красна.
18.
11 листопада відбулося урочисте відкриття спортивного майданчика з тренажерним обладнанням для занять workout на території Дубівської гімназії №1, біля селищного стадіону. Спортивна зона оснащена новенькими турніками різного рівня, лавками для преса, брусами, кільцями та багато іншими знаряддями. Займатися тут може кожен без жодних обмежень – у будь-якому віці та з різним рівнем підготовки. До того ж цей майданчик – ще й підмога для гімназії, адже для гімназистів і уроки фізкультури тепер стануть більш насиченими.
19.
8 грудня селищний голова Денис Каганець передав ключі та документи на будинок особі з числа дітей-сиріт - Ользі Пелех з Дубового. Будинок площею 53 кв.м та земельну ділянку 0,25 га придбано за субвенцію з державного бюджету, передану селищному бюджету для забезпечення житлом дітей-сиріт (відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 26.05.2021 № 615).
20.
20. Приємною подією відзначили дубівчани й День Святого Миколая. За сприяння селищного голови Дениса Каганця було реконструйовано дитячий майданчик у центрі Дубового. Тож дітки та маленькі гості громади отримали до свята подарунок – оновлену ігрову зону.
Р.S: Рік 2022 був складний і неоднозначний. Та все ж селищній раді, попри непросту ситуацію у країні, вдалось реалізувати важливі проєкти з підтримки та покращення життя переселенців, розвитку освіти та медицини, забезпечення безпеки місцевим мешканцям. Не забувала селищна рада й про культурне та спортивне життя у громаді. З вірою у Бога та ЗСУ крокуємо у 2023 рік, який сподіваємося, буде не менш продуктивний.
Пресслужба громади.