13.08.2024 11:38
Виконання програми рутинної імунізації та досягнення необхідного рівня охоплення профілактичними щепленнями населення у Закарпатській області за 6 місяців 2024 року
З метою забезпечення належною виконання Указу Президента України від 18 серпня 2021 року М9369/2021 ,,Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30 липня 2021 року ,,Про стан національної системи охорони здоровя та невідкладні заходи щодо забезпечення громадян України медичною допомогою”, наказу Міністерства охорони здоров”я України від 11.06.2021 МеЗІ ,,Про введення в дію рішення оперативного Штабу МОЗ України з реагування на ситуацію з поширення інфекційних хвороб, яким можна запобігти шляхом вакцинації”, протоколу засідання оперативного штабу з реагування на ситуацію з поширення інфекційних, хвороб, які можна запобігти шляхом вакцинації, обласна державна адміністрація - обласна військова адміністрація надсилає аналітичні матеріали щодо виконання програми рутинної імунопрофілактики у Закарпатській області за підсумком 6 місяців 2024 року.
Інформація надається з метою усунення прогалин в імунопрофілактиці, організації профілактичних щеплень населення, визначення ризиків виникнення та поширення інфекційних захворювань, які керуються засобами імунопрофілактики на адміністративних територіях та прийняття відповідних управлінських рішень.
Звертаємо увагу, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 січня 2020 року М935 ,,Про реалізацію експериментального проекту щодо проведення щокварталу моніторингу та оцінки ефективності діяльності голів обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій”, рівень охоплення населення профілактичними щепленнями населення Закарпатської області, відповідно до річного Календаря профілактичних щеплень, включено до базових показників ефективності державних адміністрацій.
У регіоні збережена та у повному обсязі функціонує інфраструкгура імунізації. Для виконання програми рутинної імунізації реґіон централізовано отримує вакцини, які розподіляються серед надавачів послуг з вакцинації відповідно до їх заявлених потреб.
Середня забезпеченість регіону вакцинами станом на 01.07.2024 становить 68,8%. Слід зазначити, що забезпеченість певними видами вакцин різнилася та перебувала у межах від 28,9% для вакцини проги поліомієліту (ОПВ) та 33,5% для вакцини проти дифтерії, правця (АДП-м) до 179% для вакцини проти дифтерії, правця та кашлюка (АКДП).
Аналіз охоплення профілактичними щепленнями у Закарпатській області, які виконані з початку 2024 року, свідчить про покращення у порівнянні з попередніми роками, зокрема за рахунок вакцинації, проте рівень виконання обсягів щеплень серед цільових груп населення залишається недостатнім (індикаторний показник - не менше 46%). Рівень вакцинації становить 40,7%, ревакцинакцинації - 34%, виконання загального плану -37,3%. Нижче за середній по області показник імунізації у Берегівському районі.
Лише 9 із 34 КШІ охорони здоров,я, які надають послуги з імунізації, досягли належного рівня виконання обсягів щеплень у 2024 році (більше 46%), а саме: Ш] ,,Великобичківський центр первинної медико-санітарної допомоги” Великобичківської селищної ради (61,5%), КНП ,,Довжанський центр первинної медичної допомоги” Довжанської сільської ради (59,7%), КНП ,,Центр первинної медико-санітаної допомоги” Баранинської сільської ради (54,4%), КРШ ,,Центр первинної медико-санітаної допомоги” Середнянської сільської ради (51,9%), КШ ,,Центр первинної медико-санітаної допомоги” Керецьківської сільської ради (51,5%), КІ-Ш ,,Центр первинної медико-санітаної допомоги” Верхньокоропецької сільської ради (49,7%), СКНП ,,ЦПМСД територіальних громад Берегівського району” (47,2%), КШ ,,Центр первинної медико-санітаної допомоги Кольчинської селищної ради” (47,1%). 15 КНП центрів ПМД не досягли індикатора у %% проте мають виконання плану вище за середній по області (більше 37,3%). Водночас, 10 із 34 КШ охорони здоров”я, які надають послуги з імунізації, не досягли індикатора у 46% та мають виконання плану нижче за середній по області (37,3%).
Показники охоплення цільових вікових груп у 2024 році нижчі за середні в Україні по більшості позиціях, виняток складає вакцинація проти дифтерії, кашлюку та правця серед серед дітей до 1 року (АКДП-З), ревакцинація проти дифтерії, та правця серед серед дітей у 16 років (АДП-м) та ревакцинація проги кору, епідемічного паротиту та краснухи серед дітей у 6 років.
До індикаторів за якими НСЗУ проводитиме оцінку роботи надавачів послуг, які працюють на договірних стосунках з НСЗУ за пакетом медичних гарантій ,,Первинна медична допомога”, належить досягнення цільового рівня охоплення 4 згідно з Календарем профілактичних щеплень, затвердженого наказом МОЗ України, 95% для кожного окремого захворювання. При збереженні динаміки та відсутності негайних заходів щодо покращення ситуації, на кінець 2024 року даний показник не буде досягнутий по жодній позиції.
Протоколом Л'94 засідання Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 17 червня 2024 року ,,Про заходи щодо стабілізації епідемічної ситуації з керованих інфекцій в України” визначено проведення додаткових заходів з імунізації проги кашлюка, дифтерії та правця у період з липня по листопад (включно) 2024 року.
У області затверджений ,,План проведення додаткових заходів з імунізації населення Закарпатської області проти кашлюка, дифтерії та правця у 2024 році” рішенням регіональної комісії з питань ТЕБ та НС від 01.07.2024 Л'95.
У межах додаткових заходів з імунізації заплановано вакцинувати всього 77 138 осіб, з них 45 842 дорослих, що потребуватиме широкого залучення дорослого декларованого населення та інтенсивної роботи мобільних бригад з вакцинації.