30.07.2024 14:46
Семінар з розвитку сімейних форм виховання та послуги патронату над дитиною пройшов у Дубівській територіальній громаді
У Дубівській територіальній громаді на базі молодіжного центру «МолодьДій» відбувся семінар, присвячений розвитку сімейних форм виховання та послуги патронату над дитиною. Захід проведений спеціалістами служби у справах дітей Дубівської селищної ради у рамках проєкту «Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату», метою якого є інформування населення про надання послуги патронату та залучення потенційних патронатних сімей. У семінарі взяли участь представники селищної ради, опікуни/піклувальники, безробітні, які перебувають на обліку в Центрі зайнятості, представники релігійних організацій та небайдужі громадяни. А також запрошена патронатна вихователька з помічником.
Важливість обговорення патронату
Обрана для обговорення тема є надзвичайно важливою, адже з 2017 року в Україні розпочалася реформа інституційних закладів, спрямована на зменшення кількості дітей в інтернатних закладах та створення альтернативної форми тимчасового перебування дітей. Однією з таких форм став патронат, що забезпечує тимчасовий догляд, виховання та реабілітацію дитини в сім’ї патронатного вихователя. Це дозволяє дитині залишатися в сімейному оточенні, підтримувати зв’язок з батьками до вирішення ними складних життєвих обставин.
Роль патронатних вихователів
Патронатний вихователь — це нова форма виховання для дітей, яка забезпечує безпеку, догляд, виховання та реабілітацію в умовах сім’ї, без необхідності перебування дитини в лікарні або інституційному закладі. У разі неможливості повернення до біологічної родини патронат забезпечує час для пошуку нової сім’ї для дитини.
Досвід першої патронатної сім’ї в Закарпатській області
На семінарі своїм досвідом поділилися Марія Попдякуник та Протоієрей Петро, вони перша патронатна сім’я в Закарпатській області. Протягом трьох років вони доглядали та виховували близько десяти дітей. Діти, які перебували у них, зростали в сім'ї священика до моменту влаштування в сім'ї усиновлювачів або прийомних батьків. Сім'я поділилася практичним досвідом та висловила надію, що кожна дитина громади, яка залишилася без піклування батьків, зможе знайти сімейне оточення та отримати батьківську любов і підтримку.
Офіційне працевлаштування патронатних вихователів
Брай Наталія Василівна, провідний фахівець з профорієнтації Дубівського відділу Тячівської філії Закарпатського обласного центру зайнятості, повідомила, що надання послуги патронату є офіційною формою працевлаштування, яка зараховується до трудового стажу, а за патронатного вихователя здійснюється сплата єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. З 1 липня 2024 року щомісячна оплата праці патронатного вихователя становитиме 24 тис. грн, а для патронатних вихователів, які провадять підприємницьку діяльність, — 28 тис. грн.
Проблеми та перспективи впровадження патронату
Марія Ребар, начальник служби у справах дітей, розповіла про проблеми сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах, та кількість дітей, які залишилися без батьківського піклування. Вона наголосила на необхідності впровадження послуги патронату в Дубівській громаді.
Патронат проявив себе як успішна форма тимчасового догляду за дітьми, адже його основна мета — забезпечення емоційного комфорту дітей, зменшення травмування через втрату сімейного оточення та перебування в інтернатному закладі. Проте наразі існує проблема недостатньої кількості патронатних сімей та збільшення кількості дітей, які потребують такого тимчасового проживання.
Заклик до співпраці
Учасників заходу закликали допомогти дітям, отримати професійне навчання та підтримку, достойну заробітну плату та трудовий стаж, звернувшись до служби у справах дітей за адресою: с-ще Дубове, вул. Подольського Д, буд. 46 з 8:00 до 17:00, крім вихідних.
Дякуємо МБО Партнерство "Кожній Дитині" за організацію заходу, спікерам — за надану інформацію та учасникам — за активну участь.
Цей захід є важливим кроком у розвитку сімейних форм виховання в Україні, що сприятиме кращому майбутньому для наших дітей.